Kalkulator dietetyczny – kalkulator CPM
Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?
Uzupełnij poniższe dane, aby obliczyć Twoje całkowite zapotrzebowanie kaloryczne (całkowitą przemianę materii – CPM)
Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego oblicza Podstawową Przemianę Materii według wzoru Harrisa-Benedicta. Jest on przeznaczony dla osób dorosłych. Kalkulator nie będzie odpowiedni dla młodzieży, kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?
Jeśli nie wiesz ile kalorii masz jeść, ile wynosi Twoja Podstawowa Przemiana Materii (PPM) i Całkowita Przemiana Materii (CPM), skorzystaj z kalkulatora dietetycznego powyżej.
Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego oblicza Podstawową Przemianę Materii (PPM) według wzoru Harrisa-Benedicta.
Wzór Harrisa-Benedicta określa taką ilość kalorii jaką organizm potrzebuje do utrzymania podstawowych funkcji życiowych, takich jak praca wszystkich narządów, utrzymanie ciepła, oddychanie. To tyle energii dziennie ile zużywalibyśmy, gdybyśmy cały dzień leżeli, bez ruchu.
Oprócz tego nasz organizm potrzebuje energii do każdej naszej aktywności w ciągu dnia – do ruszania ręką, do chodzenia czy też do aktywności sportowej. Ważne jest tu to, że to nie jest tylko energia przeznaczona na ćwiczenia i treningi. Tę energię wykorzystujemy do każdej aktywności w ciągu całego dnia – nawet do chociażby ruszania palcem. To daje nam nasze całkowite dzienne zapotrzebowanie kaloryczne – całkowitą przemianę materii, w skrócie CPM.
Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego oblicza Całkowitą Przemianę Materii (CPM) według wzoru:
PPM x PAL
Czym jest PAL? To współczynnik aktywność fizycznej.
Ile wynosi PAL?
– 1,25 – dla pacjenta chorego, leżącego w łóżku,
– 1,4 – dla osób o niskiej aktywności fizycznej (praca siedząca, aktywność ograniczająca się do chodzenia gdzieś czasem, ewentualnie 1 średni trening w tygodniu),
– 1,6 – dla umiarkowanej aktywności fizycznej (2–3 treningi w tygodniu, ale nie jakieś wyczynowe),
– 1,75 – aktywny tryb życia (>3 treningi, dużo też spontanicznego ruchu w ciągu dnia),
– 2 – bardzo aktywny tryb życia (to już raczej dla osób, które naprawdę dużo, dużo ćwiczą, pracują fizycznie, ciągle są w ruchu, uprawiają sport),
– 2,3 – wyczynowe uprawianie sportu.
Po obliczeniu Całkowitej Przemiany Materii możesz ustalić ile będzie wynosić Twoje zapotrzebowanie kaloryczne na redukcji lub wtedy kiedy chcesz zwiększyć masę ciała.
– Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne na redukcji?
Chcesz schudnąć – potrzebny będzie deficyt kaloryczny. Od swojego całkowitego zapotrzebowania (Całkowita Przemiana Materii – CPM) odejmij jakieś 200-500 kcal. Wartość ta nie powinna być jednak mniejsza niż Twoje PPM (podstawowa przemiana materii) jeśli nie jesteś pod opieką lekarza/lekarki lub dietetyka/dietetyczki.
Jest też jeszcze jeden sposób na wytworzenie deficytu kalorycznego – jeśli nie chcesz zmniejszać ilości jedzenia (kalorii), to żeby powstał deficyt możesz zwiększyć sobie zapotrzebowanie – zwiększając aktywność fizyczną.
– Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne jeśli chcesz zwiększyć masę ciała?
Do całkowitej przemiany materii (CPM) dodaj ok. 200-500 kcal. Informacje jak zdrowo przytyć znajdzie w tym filmie: KLIK
Jeśli Twoja masa ciała jest prawidłowa i chcesz ją utrzymać to nie musisz wykonywać już żadnych obliczeń.
Jeśli masz jakieś dodatkowe problemy zdrowotne, choroby współistniejące, czy ustalenie kaloryczność jest dla Ciebie problematyczne, skonsultuj się indywidualnie z dietetykiem/dietetyczką.